Pokud odpovídáte ANO, PROČ BY NEMOHLI, tak vaše odpověď je správná. Blíží se svátek sv. Valentýna, svátek všech zamilovaných. My si při té příležitosti připomínáme, že občas je ještě třeba bořit některé mýty o životě dospělých lidí s mentálním znevýhodněním. Třeba ten, že nemohou prožívat lásku.
Tak jak to je? Toto často slýcháme – dospělí lidé s mentálním postižením nemohou uzavírat sňatky, prožívat lásku a naplňovat vztahy. My říkáme – tak to rozhodně není. Lidé s mentálním znevýhodněním prožívají lásku a ostatní vztahy úplně stejně jako všichni lidé, pouze potřebují v určitých situacích podporu.
Víme to i z naší praxe. Krásným příkladem naplněného a láskyplného vztahu je příběh manželů Vejdovských, kteří v létě 2023 obnovili manželský slib. Společnost DUHA byla u toho, a v naplnění jejich snu jim vydatně pomáhala. Oba protagonisté totiž mnoho let využívají služby Společnosti DUHA. V tomto láskyplném příběhu je podpořila služba Podpora samostatného bydlení. Celý jejich příběh si můžete připomenout zde. Je důkazem toho, že když se chce, tak to jde. Tento manželský pár našel ve Společnosti DUHA podporu, pochopení, zkrátka lidi, kteří jejich lásce přáli a věřili v nich.
Vedoucí služby Chráněné bydlení i Podpory samostatného bydlení shodně potvrzují, že láska a vztahy se objevují průběžně napříč službami.
Markéta Pelzová, vedoucí Podpory samostatného bydlení dodává: „Je u nás jeden pár, který se zná už mnoho let, ale takzvaně do oka si padli před rokem na oslavě 30 let Společnosti DUHA. Každý využívá jinou službu.“
Kateřina Rozkopalová, která je vedoucí Chráněného bydlení zase vzpomíná na pár, který byl v Centru denních služeb, když tam byla vedoucí. „Vždy plánovali společné bydlení. Měli se oba moc rádi a vzájemně na sebe spoléhali,“ dodává Katka.
Na to, jestli se za svoji kariéru ve Společnosti DUHA setkala se zamilovanými páry a s nepochopením veřejnosti se ptám i ředitelky Michaeli Chromé.
„O lásce bychom našli nepřeberné množství citátů, některé více či méně přibližující se nějaké pravdě, neboť láska ve své podstatě má mnoho podob. Naši klienti lásku prožívají se stejnými krásnými věcmi, co k ní patří, jako je zamilovanost, něžnosti, důvěrnosti, doteky i sex, ale stejně tak i těžkostmi, starostmi, obavami nebo nepřijetím ze stran blízkých. To může být u nás všech stejné. Někteří klienti našli svého životního partnera/partnerku buď přímo v DUZE, ale někteří mimo DUHU. Během mé práce v DUZE jsem se setkala s několika partnerskými dvojicemi. Někteří jsou spolu dodnes a některým vztah nevyšel. Když se nad tímto tématem zamyslím z pohledu pracovníka, tak je vždy velmi citlivé najít tu správnou hranici, do čeho zasahovat, do čeho již ne, v čem klientovi vlastně pomáhat a jak přistupovat ke klientům partnerům. Vlastně je to pro nás příležitost k neustálé reflexi naší práce a přijímáním nových pohledů nebo diskusi nad dilematy naší práce. Pracovník musí uvažovat nad tím, aby se nestal prostředníkem v jejich vztahu, aby zachovával určitý neutrální postoj, netvořil koalici s jedním z partnerů, ale zároveň aby byl pro klienta osobou, na kterou se může obrátit a která je ochotná jej vyslechnout. Což může být velmi obtížné, jelikož každý z nás máme nějaké zkušenosti, prožívání a postoje v partnerském soužití. Ale je to výzva,“ uzavírá Michaela Chromá.
Přejeme tedy nejen dne 14. února všem zamilovaným štěstí v jejich společném životě, a když je třeba překonat na cestě k vysněnému vztahu překážky, ať vždy najdou podporu!
Zajímá vás, jaké jsou další mýty, se kterými se v naší práci setkáváme? Pak se podívejte na odkaz BOŘÍME MÝTY.
Mgr. Margita Losová
manažerka pro rozvoj organizace a PR, péče o dárce