Obnovení manželského slibu Jitky a Iva

Celá DUHA se raduje s klienty Podpory samostatného bydlení

20.června 2023 obnovili Jitka a Ivo manželský slib. Oba jsou klienty služby Podpora samostatného bydlení (PSB). Pracovníci Společnosti DUHA jim byli velkou oporou už v době, kdy se Jitka a Ivo rozhodli spolu žít a posléze i v roce 2006 kdy pár měl vysněnou svatbu. Jitka i Ivo tehdy spolu s týmem DUHY pomohli zbořit jeden z mýtů, že lidé s mentálním znevýhodněním nemohou uzavírat sňatky, prožívat lásku a naplňovat vztahy. Celý příběh Jitky a Iva o jejich cestě k partnerskému životu stojí za přečtení.

Dnes jsme byli svědkem krásného rituálu, obnovení manželského slibu Jitky a Iva, a s jejich svolením s vámi jejich příběh rádi sdílíme. Dojetí manželského páru i hostů slavnosti bylo na místě, vždyť cesta k tomuto dni nebyla vždy jednoduchá a partneři museli v minulosti stát pevně za svým přáním než došlo naplnění. Důležitou oporou pro ně byl vždy tým pracovníků Společnosti DUHA, který je v jejich rozhodnutí podporoval a pomohl jim projít cestou mnoha kroků, které vedly ke společnému bydlení.

Nejprve něco málo z historie

Manželé Jitka a Ivo jsou již mnoho let klienty Společnosti DUHA.  Seznámili se ve službě Chráněné bydlení, kde se potkali nejprve jako spolubydlící a kde se do sebe zamilovali a po sedmileté známosti také vzali. I po svatbě však dál bydleli ve společném bytě s dalšími dvěma spolubydlícími a chybělo jim soukromí. Situace se mohla změnit ve chvíli, kdy v roce 2012 Společnost DUHA registrovala novou službu s názvem Podpora samostatného bydlení.  S podporou pracovníků se Ivo a Jitka cítili dostatečně motivovaní k tomu, aby postoupili ve svém životě o další krok dál k samostatnosti a požádali o změnu služby. Zbylí dva klienti se odstěhovali do jiných bytů Společnosti DUHA a služba Chráněné bydlení zde ukončila nájem. Po sedmi letech ve svazku se tak manželé konečně ocitli sami dva ve vlastní domácnosti.

Asistenti služby PSB fungovali nejenom jako pomoc ve zvládání a organizování každodenního života a péče o domácnost, ale i jako důležitá podpora v náročných chvílích. Jejich role, schopnost a chuť naše klienty podpořit zde byla velice významná a manželům pomohla tuto situaci dobře zvládnout.

Díky velkému zapojení osobní asistentky se brzy podařilo vyjednat s domovskou městskou částí přidělení pěkného rekonstruovaného bytu 2+kk v domě s pečovatelskou službou ve stejné lokalitě. Manželé se na změnu moc těšili. Pracovníci Společnosti DUHA pak postupně prošli s Jitkou a Ivem vším, co stěhování obnáší. Ve svém bytě se krásně zabydleli a jak tehdy řekli – už nikdy nechtěli jinak!

A jak šel dále život…

Pár si teď užíval společný život se všemi radostmi i starostmi, které manželské soužití přináší. Péči o byt zvládali lépe, než by kdokoli z asistentů PSB očekával. Při asistencích se pak tým soustředil na to, co je pro samostatný život opravdu důležité, jako například hospodaření se společným rodinným rozpočtem, a také na to, co jim dělalo radost, například společné kulturní zážitky.

V roce 2016 oslavili Jitka s Ivem společných 10 let od svatby. Uspořádali k tomu velkou oslavu, kam pozvali rodinu, přátele a také současné i bývalé pracovníky služby. Oba byli velmi šťastni, že se jim splnil jejich sen.

A dnes v červnu 2023 jsme byli svědky dalšího upevnění svazku. Manželský pár se k tomu rozhodl z mnoha důvodů. Časem došlo ke změně v bydlení, pár se společně odstěhoval do domu seniorů, aby zde Ivo mohl mít potřebnou péči, Podpora samostatného bydlení zde i nadále poskytovala manželům službu.

Jaká byla cesta k dnešní slavnosti?

 „Ano, do cesty vstoupily manželskému páru zdravotní potíže,“ potvrzuje Markéta Pelzová, vedoucí služby PSB a popisuje dále, jaké výzvy pár a službu PSB čekaly. „Pár se odstěhoval do domu seniorů, aby mohl zůstat spolu ve společné bytě. Partneři mohli nadále žít jako pár a pokračovat v soužití, na které jsou zvyklí s tím, že my jsme tam dále poskytovali službu a pro Iva byla zabezpečena zdravotní péče. V průběhu času se však i v rámci domova musel pár rozdělit a být na různých odděleních. Pár se pak po společných úvahách domluvil na tom, že Jitka, protože ještě není v seniorském věku a má touhu být aktivnější, by se mohla znovu odstěhovat do samostatného bytu. A PSB by pak podpořilo jejich vztah trošku jiným způsobem. V bytě Jitky by pár trávil víkendy a mohl žít tak, jak byl zvyklý. Společně by mohli vařit, jít na procházku.“

To se podařilo zrealizovat, Jitka se bude stěhovat, Ivo rozhodnutí Jitky odstěhovat se do bytečku podpořil, ale vzájemný láskyplný vztah to neoslabuje. To se pár rozhodl deklarovat obnovením svatebního slibu v kruhu rodiny, přátel, asistentů PSB a dalších zaměstnanců Společnosti DUHA. V krásném prostředí Libockého dvora si manželé vyměnili osobní přání a prsteny. Slavnostní řeč pronesla Eva Brožová, která Společnost DUHA vedla 25 let a příběh Jitky a Iva dobře zná. Pár ji obdržel na památku v deskách i s fotografiemi z první svatby.

Svatební dary udělaly páru radost. Společnost DUHA jim věnovala dar přímo symbolický. Obraz, na jehož tvorbě se podíleli klienti v Centru denních služeb, kteří Jitku a Iva znají. Dva obrazy, na jednom Jitka, na druhém Ivo, společně i zvlášť, ale vždy připraveni ke společnému láskyplnému objetí.

Markéta Pelzová ještě dodává: „I při přípravě slavnosti byl tým PSB páru oporou, vytvořili jsme jim desky, ve který měl pár vše sepsané a do procesu mohl aktivně vstupovat a společně jsme vše koordinovali. Oba udělali další významný krok k samostatnému rozhodování.“

A tady je slavnostní řeč Evy Brožové

Vystihuje cestu Jitky a Iva pohledem člověka, který jí byl vždy velice nablízku. Celá Společnost DUHA se přidává k přání, ať je náš manželský pár nadále šťasten.

Praha, Liboc, 20. 6. 2023

Milá Jitko, milý Ivo, vážení přítomní,

je mi velkou ctí být přítomna při obnovení manželského slibu Jitky a Ivoše. Byla jsem požádána abych zde řekla pár slov, protože Jitku a Iva znám 26 let.

Jitko a Ivo, když se na Vás zadívám, vidím krásný život ženy a muže, kteří se rozhodli jej spolu sdílet a žít jeden druhému na blízku, být si oporou, ale hlavně dávat si lásku. Svou lásku jste si dokazovali celých téměř 17 let v manželství, a ještě dlouhých 7 let před uzavřením sňatku. V roce 1999 proběhly zásnuby a 21.9. 2006 svatba.

Vaše společná cesta až k uzavření manželství byla dlouhá a trnitá. Nic jste od společnosti nedostali zadarmo, museli jste dokazovat u soudu, že to myslíte vážně. Asistenti s vámi vypracovávali plány na to, jak žít v manželství, co manželství obnáší a nakolik je to zodpovědné rozhodnutí. Při společných schůzkách jste si vzájemně obhajovali a objasňovali své důvody a vysvětlovali je jeden druhému. Ivo přišel s PLÁNEM KLIENTA, „Chci se oženit a učinit Jitku šťastnou“. Druhý PLÁN KLIENTA byl již obou snoubenců a týkal se „POMOCI SE SVATBOU, KTERÁ BUDE POVOLENA OPATROVNÍKEM A SOUDEM“.

Myslím, že kdyby všechny páry na světě, co uzavírají manželství, prošly takovou průpravou, nebylo by tolik rozvodů. Na všech úkolech jste pracovali svědomitě, zodpovědně a s pevným odhodláním a radostí spolu sdílet život. V dnešním světě je úplně fascinující, že tady dnes stojíme a můžeme tak oslavit váš společný život.

Společný život, který přinášel mnoho nástrah, hlavně zdravotních. Ivo je důkazem nezdolné vůle k životu, vůle žít život po boku své ženy, ať byl jeho zdravotní stav vážný či nikoli, vždy zase vstal a šel dál. Žije aktivní život, jak jen mu to zdraví umožní, nikdy se nevzdává .

Jitka byla Ivovi vždy oporou, byla u něj kdykoli to bylo nutné, držela jej při dobré náladě, měla o něj starost. To ovšem nebránilo tomu, aby měla i svůj život, svou práci, svoje radosti. A to je v manželství moc důležité!

Jitko a Ivo, jsem na Vás velmi pyšná. Ne jenom proto, že jste celý národ přesvědčili o tom, že můžete žít v manželství, ale také proto, že jste jedni z prvních průkopníků při odstraňování mýtů a předsudků v naší společnosti. Do dnes vidím před sebou vyděšené obličeje lidí, kteří si mysleli, že to nejde. Zažila jsem klienty různých služeb, kde jim strojili fiktivní svatby. Možná jste měli štěstí, že jste žili v DUZE, protože DUHA a její asistenti se toho nebáli. Protože DUHA vždy stála při svých klientech a byla jim oporou při prosazování jejich práv a boření mýtů.

Zároveň je na místě poděkovat všem vašim asistentům v době přípravy svatby, vašeho osamostatňování ve svém bytě, zařizování domova, tedy asistentům minulým a také asistentům současným, kteří vás stále s velkým odhodláním a respektem doprovází celým životem. Vždy jste se na ně mohli a stále můžete obracet o radu a podporu, a to dává vašemu vztahu určitou jistotu a nadhled. Nejprve jste byli klienty Chráněného bydlení a nyní již dlouhou dobu klienty Podpory samostatného bydlení.

Děkuji Vám za Vaši odvahu žít, za všechny přítomné i budoucí klienty sociálních služeb, kterým jste svým životem dokázali, že je to možné a reálné .

Jitko a Ivo, přeji Vám, ať jste i nadále šťastni, ať se máte rádi, užíváte každou společně strávenou chviličku, jste příkladem pro lidstvo jako takové, že dobrá manželství existují a láska kvete v každém věku .

S úctou a nadějí v lepší život,

Eva Brožová

Ochutnávka ze slavnostního dne ve fotografii: MOMENTKY – JAK POD DOHLEDEM LIBOCKÉHO KOSTELÍKA OBNOVILI JITKA A IVO SVŮJ MANŽELSKÝ SLIB. Za fotografie děkujeme Radomíru Mervartovi.

Za celou Společnost DUHA přeji manželům Vejdovským mnoho šťastných společných let.

 

 

Margita Losová
manažerka pro rozvoj organizace a PR, péče o dárce