Pan Dušan slaví 20 let

Gratulujeme našemu nejmladšímu klientovi.

 Na našeho klienta, pana Dušana Krutila, jsme patřičně hrdí. Je to velice schopný mladý muž, s mnoha zájmy a osobními cíli a velkou chutí se osamostatnit. My mu přejeme, aby mu Společnost DUHA byla v naplnění všech přání dobrou oporou. V tuto chvíli náš nejmladší klient oslaví krásných 20 let. Přejeme vše nejlepší!!!

Dušan by si v budoucnu přál bydlet sám a jeho velkým přáním je věnovat se svému největšímu koníčku, tvorbě elektronické hudby. Věříme, že se mu toto přání vyplní a někdy nám svoji tvorbu představí. Dušan je společenský typ. Velmi rád chodí na procházky, klidně i do centra města, kde to žije. Má rád i klid přírody. Rád jezdí na výlety, navštěvuje výstavy, muzea i pražské festivaly.

Dušan využívá službu Chráněné bydlení, kde získává první dovednosti k jeho vytouženému samostatnému životu. Rádi vám představujeme tohoto mladého muže v rozhovoru, který s ním při příležitosti jeho krásného jubilea vedla jeho osobní asistentka. Osobní asistenti, jsou důležitými průvodci klientů ve službě, kterou jim Společnost DUHA poskytuje.

Jak by ses čtenářům představil ty sám?

Baví mě hudba i filmy, příroda a cestování. Mám rád dobré jídlo, mám velkou rodinu, mám 9 sourozenců.

Hudba hraje v Dušanově životě velkou roli, z toho máme opravdu radost, protože mít zájem, který člověka naplní, potřebujeme všichni. Přejeme Dušanovi, aby vytvořil krásné skladby, které bude hodně lidí rádo poslouchat.

 Jakou tvoříš hudbu? A co rád posloucháš?

Tvořím převážně elektronickou hudbu. Jsem v komunitě ostatních hudebníků, kde se vzájemně podporujeme, inspirujeme a radíme si, a to mě posouvá kupředu. Hudba mě bavila odmala. V 17 letech jsem se rozhodl, že ji zkusím tvořit sám. Hudba i komunita mi pomáhá i ve chvílích, kdy jsem sám a když se nudím. Poslouchám všechny žánry, je mi to jedno. Jen neposlouchám dechovku. Rád poslouchám i začínají umělce, nejvíce ale poslouchám elektronickou hudbu. Hudbu dělám už přes dva roky, ale i tak se neustále učím nové věci.

Sdílíš svoji hudbu na sociální sítě?

Hudbu sdílím na sociální sítě pod svým pseudonymem.

Společnost DUHA vstoupila do života Dušana teprve před rokem, ale i podle jeho vlastních slov je pro něj důležitá. Z toho máme radost.

Jak dlouho jsi v DUZE a proč jsi sem přišel?

Do DUHY jsem přišel proto, abych se osamostatnil. A chtěl jsem se odstěhovat od rodičů. Jsem tady už rok.

V čem ti DUHA pomáhá a v čem tě podporuje?

Asistenti mě podporují, abych se osamostatnil. Podporují mě, abych chodil do společnosti a podporují mě, abych sám zvládl komunikovat s lékaři a úřady.  Bydlení v DUZE mi dává větší svobodu a že se můžu více rozhodovat sám. Dává mi to větší sebejistotu. Bydlím v DUZE, stejně jako má sestra Monika, která sem přišla půl roku přede mnou.

Dušan je studentem. Naším dalším narozeninovým přáním tedy je, ať je ve studiu úspěšný a zvládne všechny zkoušky. A samozřejmě, ať studuje obor, který jej bude těšit. Dušan se velkých cílů nebojí.

Na jaké škole se vzděláváš?

Studuji obchodní školu, která je zakončená závěrečnými zkouškami. Uvažuji, že bych si po zkouškách dodělal i maturitu. Zvažuji i VOŠ či vysokou školu, nebo bych šel pak už pracovat, ještě nevím.

Co tě ve škole baví a co naopak ne?

Ve škole mě nejvíce baví informatika a čeština i jazyky. Nemám rád účetnictví.

Uvažuješ i o brigádě?

Snažím se najít brigádu a uvažuji o kavárně. V současné době mám rozjednáno několik pohovorů.

Pan Dušan chystá i oslavu narozenin, takže naše poslední narozeninové přání za celou Společnost DUHA je – ať se mu oslava vydaří, ať v narozeninový den obklopen kamarády, a ať se mu plní jeho smělá přání.

Děkujeme mnohokrát za rozhovor.

Klienti služby Chráněné bydlení žijí v bytech rozmístěných po celé Praze. V bytě tráví čas péčí o domácnost, odpočinkem, setkáváním s přáteli. STEJNĚ JAKO MY, jen k tomu potřebují asistenci podle svých individuálních potřeb.  Chráněné bydlení nabízí klientům možnost prožít svůj život způsobem co nejvíce podobným životu ostatních lidí.

Margita Losová
manažerka rozvoje organizace a PR, péče o dárce