Jak se mají v Chráněném bydlení – vol 2, Michal

Ráda bych vám dnes představila pana Michala, který ušel velký kus cesty k samostatnosti. Dnes je spokojeným klientem služby Chráněné bydlení i Centra denních služeb Společnosti DUHA. Plní si svoje přání a učí se samostatně rozhodovat. Někdy k tomu ještě potřebuje podporu asistentů, ale právě proto tady Společnost DUHA je. Aby adekvátně podporovala svoje klienty a vedla je k co nejsamostatnějšímu životu. Jak se to Michalovi i nám daří, posuďte sami. My si pokroků pana Michala velice vážíme.

S Michalem jsme se poznali v Centru denních služeb

V roce 2013 začal Michal navštěvovat službu Centrum denních služeb. Dlouho mluvil o tom, že se chce osamostatnit a odstěhovat od rodičů. S asistenty mluvil o tom, co všechno obnáší život bez rodičů. Zmínil se i o svých obavách – s kým bude bydlet a zda všechno zvládne. Porovnával plusy a mínusy samostatného bydlení. Pracovníci Společnosti DUHA s Michalem toto téma rozebírali a Michal měl dostatek času na svoje rozhodnutí a sžití se s představou samostatného života. Po dlouhém procesu zvažování nakonec došel k tomu, že samostatné bydlení vyzkouší. Domluvil se s rodiči, že je již připraven opustit domov, na který byl zvyklý, a vydal se vstříc novým výzvám. Michal se do Chráněného bydlení nastěhoval na jaře roku 2022.

Nový start v Chráněném bydlení

V Chráněném bydlení zpočátku Michal využíval dovedností, které se naučil v Centru denních služeb (CDS) a v domácnosti s rodiči. Začátky byly pomalé, zvykal si na nový způsob života. Ale postupně začal sám přicházet s tím, co by si přál, v čem by se chtěl zlepšovat a co by si chtěl zařizovat sám. Byl zvyklý na individuální plánování z CDS, takže hned od začátku začal osobní asistent s Michalem spolupracovat na tzv. plánech klienta. Do prvního plánu zahrnuli velký Michalův koníček, kterým jsou modely železnic. Michal má velice rád železnice a stavění modelů. Michal svému plánu mohl uzpůsobit svůj vlastní pokoj v chráněném bytě. Naplánoval si přesně, jak model železnice bude vypadat a co všechno k tomu potřebuje. Koupil si velkou desku a sestavil si stůl, na kterém modely postupně staví. Postupně pod jeho šikovnýma rukama vzniká velkolepé nádraží. S pečlivostí sobě vlastní lepí modely nádražních domků a po kolejích se už prohánějí první vláčky.

Další kroky k samostatnosti

Michal si začal také postupně obstarávat sám návštěvy u lékaře. Nejdříve s malou podporou asistenta (telefonické objednávání, návštěvy lékaře s doprovodem), dneska je už ale plně samostatný. Moc Michalovi blahopřejeme, že takový zásadní krok k samostatnosti uskutečnil. Michal si začal plnit i další přání. Jeho velkým snem bylo také samostatné cestování. Domluvil se s kamarádem, který je v cestování zběhlý a cestují společně. Začal se také zajímat o své finance, o to, jakým způsobem si vést evidenci, jak hospodařit, aby se svými penězi vyšel.

Michal je kutil

V neposlední řadě se ujal role údržbáře v bytě.  Michal má rád řád, věci v bytě musí mít své místo, byt udržuje ve skvělém pořádku a když si všimne drobného poškození např. u nábytku, vezme šroubovák, a nebojí se věc poopravit. Přichází i s náměty na vylepšení a nákup nového nábytku. Všiml si, že v kuchyni chybí skříňka na drobné věci, a tak ji vybral sám v obchodě, smontoval a umístil na předem vybrané a pečlivě zaměřené místo.

Velkou motivací a hodnotou jsou pro Michala nová přátelství

Michal v Chráněném bydlení našel přátele, se kterými rád tráví svůj volný čas při hře pétanque, při setkání v restauraci nebo při obyčejné návštěvě doma.

Cesta k samostatnému rozhodování

S podporou asistentů jde všechno lépe. Ale rozhodnout se může Michal vždycky sám. Asistenti spolupracují s Michalem tak, že mu předkládají různé možnosti a řešení. To znamená, že pokud Michal přijde s tím, že je s něčím nespokojený, nebo že chce něco změnit, něco se naučit, asistenti se ho doptávají na jeho konkrétní představy o dané situaci. Pokud sám neví, asistenti mu ukazují možnosti, které může využít v rozhodování. Nikdy ho netlačí do žádných z možností, ale vysvětlují mu, jaké důsledky bude mít konkrétní rozhodnutí. Michal si vždy řekne, kolik času na rozhodnutí potřebuje a domluví se s asistentem na dalším postupu.

To, že má Michal svobodu v rozhodování, mu pomáhá budovat sebedůvěru. A dodává mu to motivaci zkoušet další nové věci, posouvá ho to tedy kupředu. Přejeme Michalovi, aby si plnil i nadále své sny.

Kateřina Rozkopalová
vedoucí služby Chráněné bydlení

Michalův život v Chráněném bydlení ve fotografii, archiv Společnosti DUHA