Jak mateřská školka může obohatit dospělé lidi s mentálním znevýhodněním?

K vzájemnému obohacení došlo na zahradě školky na Praze 8. Propojily se dva zdánlivě vzdálené světy, potkaly se děti ze školky a dospělí lidé s mentálním znevýhodněním ze Společnosti DUHA. Propojily se hladce, bez bariér, s naprostou bezprostředností, laskavostí a úsměvy… A mohla za to i trička.

Trička, která vyrobily klientky CDS Galerie Duhovka Společnosti DUHA Hanka, Jana a Katka, dneska rozzářila oči čtyřiceti šesti předškoláků Mateřské školy Krynická na Praze 8.

Dlouholeté přátelství s Janou Bernasovou, ředitelkou školky a povídání o tom, co právě dělám ve Společnosti DUHA, nás dovedlo i k tématu, v čem klienty podporujeme v našich službách a čím naši klienti žijí. A tak jsme se dostaly i k tomu, že v Centru denních služeb vznikají pod rukama klientů krásné věci. Tady se zrodil nápad, že školka může vybrat dárek pro odcházející předškoláky u nás a tím nás podpořit. Krásnou součástí této podpory se stal i čas, který strávily děti s klientkami Společnosti DUHA během slavnostního předávání triček.

Už podruhé zavítaly naše klientky z Duhovky do Mateřské školky Krynická, aby dětem, které po prázdninách nastoupí do škol, předaly dárek na památku. Dárek jsme vytvořili školce přímo na míru. Navrhli jsme tričko se symbolem třídy, do které děti poslední rok chodily, jako připomínku na čas, který ve školce strávily.

Děti pro nás připravily vystoupení, zazněly písničky i básničky a nejdojemnější bylo předávání obrázků s DUHOU, které děti nakreslily a předaly osobně klientkám DUHY. A pak přišlo překvapení pro děti, že za svoje vystoupení i celý poslední rok ve školce jsou odměněny krásným tričkem.

Po zahradě se rozběhli Pejsci a Tygříci, seznamovali se s Janou, Hankou a Katkou a svým kamarádům na tričku dávali nová jména. Bylo to dopoledne plné radosti a vzájemného poznávání.

Jak trička vznikala? Předlohy pro trička nakreslila Kateřina Nedbalová, z obrázků jsme udělali makety a pak už obrázky Katka, Hanka a Jana za podpory asistentek přenesly na trička. Všechny tři dneska ve školce prohlásily, že je práce bavila. Asistentka Markéta, která také klientky během práce podporovala mi potvrdila, že to chce velkou zručnost a trpělivost, aby tričko bylo bez poskvrnky. O to větší dík patří všem, kteří se na zakázce pro školku podíleli.

Nezvládneme vytvořit stovky triček, ale i jedna krásná menší zakázka udělá spoustu radosti na obou stranách. Dětem z MŠ Krynická přejeme pěkné prázdniny a krásný vstup do školy. Ať jim tričko od klientů ze Společnosti DUHA dělá radost.

Klienti v CDS Galerie Duhovka mají pestrý program, jehož součástí jsou, kromě jiného, i kreativní činnosti a získávání a udržování pracovních návyků. Na sítotisku vytvářejí pěkné kousky už několik let. Jsou to například tašky, plakátky z projektu Umělci DUZE. Najdete na charitativním e-shopu Společnosti DUHA. Svým nákupem můžete potěšit autory, dospělé lidi s mentálním znevýhodněním i Vy. Děkujeme.

Margita Losová,
manažerka pro rozvoj organizace a PR, péče o dárce