Výstavu a vernisáž obrazů jsme si užili v Novoměstské radnici

Projekt Novoročenky pomáhají finišuje!

V atriu Novoměstské radnice Praha, která se letos stala premiérově místem pro výstavu obrazů z projektu Novoročenky pomáhají, vás vítal výrazný plakát. Zdobil jej výřez z obrazu Poušť, který si v loňském roce vybrala ambasadorka projektu Pavla Žákovská. Na návštěvníky pak v Recepčních salóncích čekalo celkem 73 obrazů od klientů Společnosti DUHA, dospělých lidí s mentálním znevýhodněním. Dvacet autorů představilo průřez svojí tvorbou.

Výstavu jsme zahájili vernisáží, na které se sešli autoři obrazů, jejich rodiny, dárci a přátelé Společnosti DUHA a samozřejmě i zaměstnanci. Během slavnostního ceremoniálu jsme předali jsme 12 obrazů dárcům. Dalších 18 obrazů, které měly již své dárce si mohli návštěvníci vernisáže také prohlédnout. Byla to jedinečná příležitost vidět je mimo virtuální katalog.

Přání malířům předala i ambasadorka projektu Pavla Žákovská: „Milí malíři, já Vám chci velice poděkovat za vaši tvorbu. Dnes jsem si dělala malou rekapitulaci, a díky Vám, mám ve své koučovně takovou malou vernisáž každý den. Mám tam už jedenáct vašich obrazů a dnes se těším na ten dvanáctý. Vaše obrazy mi dělají velkou radost a každý z nich mi předznamenává svým tématem rok následující. Obrazy mám už od sedmi malířů. Já vám moc přeji, abyste v malování nacházeli i nadále radost, protože ta ve vašich obrazech je.“

Milan Cais, patron projektu vyjádřil ve svých slovech respekt k tvorbě dospělých lidí s mentálním znevýhodněním: „…vidím tváří v tvář těm obrazům, a vidím to hlavně na fotkách autorů, které jsou pod obrazy, jak je to pro klienty, malíře speciální okamžik, kdy drží v ruce štětec a mají jej namočený do barvy, a jsou tak trochu v jiném světě. Uvnitřnění, napojení na nějaký jiný koloběh, který tady mezi námi je. A já si to plně uvědomuji v ateliéru, když stojím před plátnem nebo dělám sochu nebo jsem na pódiu a performuji, tvořím hudbu, tak je to pro mě také svým způsobem posvátné. Takže já jsem velice rád, že jsem se mohl stát patronem projektu Společnosti DUHA a takové krásné výstavy. A přeji malířům, vašim klientům, aby takových momentů zažívali co nejvíce, protože je to perfektní únik z tohoto složitého světa.“

Za možnost uspořádat výstavu v takto krásných prostorách Novoměstské radnice Praha děkujeme Městské části Praha 2. Krásnými slovy i výběrem obrazů ji přišli podpořit osobně místostarostka pro oblast sociální a zdravotnictví Lucie Pechová a radní pro kulturu Jaroslav Šolc. Děkujeme!

Návštěvníci vernisáže si užili i zpěv Veroniky Vítové za doprovodu Lukáše Chejna a Veroniku se nebáli svým zpěvem podpořit i naši malíři.

Jak naši klienti malují? Jsou jejich obrazy něčím specifické? Jaká jsou témata obrazů? Na tyto otázky si, věříme, návštěvníci výstavy odpověděli v následujících dnech sami. Svět obrazů našich klientů je velice pestrý. Co autor, to originál. Děkujeme vám za vaši tvorbu.

Mnozí z návštěvníků zanechali našim autorům v Knize vzkazů autorům krásná slova. A ty jim určitě vyřídíme.

Za pohoštění na vernisáži děkujeme společnosti LIDL Česká republika, v.o.s..

Za rok se těšíme na další výstavu. Teď ještě můžete nahlédnout do virtuálního katalogu obrazů a podpořit dospělé lidi s mentálním znevýhodněním ve Společnosti DUHA.

A jaké to bylo na vernisáži? Podívejte se na fotogalerii. Za fotografie děkujeme Radomíru Mervartovi.

Zde najdete vše o Novoročenky pomáhají. Navštivte přehledný katalog obrazů, seznamte se s autory v jejich medailoncích a neváhejte se zeptat na vše, co s projektem souvisí. Rádi pro vás novoročenku z obrazu vytvoříme, stačí si jej vybrat v katalogu a mít chuť podpořit dospělé lidi s mentálním znevýhodněním finančním darem. Děkujeme za podporu.

 

Vernisáž  24. 10. 2023 na Novoměstské radnici, Praha 2
Výstava 25. 10. – 29. 10. 2023

Vernisáž a výstava se konaly s podporou Městské části Praha 2

 

Margita Losová
manažerka pro rozvoj organizace, PR a péče o dárce
manažerka projektu Novoročenky pomáhají