Ptáte se nás – chodí vaši klienti do práce?

Byly jsme na návštěvě v nakladatelství „Dokořán“, kde pracuje Zuzka, o které si můžete přečíst její životní příběh s DUHOU v naší publikaci „Eldorádo 30 let putování k svobodnému životu“.

 

Zuzka, klientka služby PSB pracuje v nakladatelství Dokořán už 15 let.

Často dostáváme otázku, zda klienti Společnosti DUHA mohou chodit do práce. Odpověď je –ano, mohou. Někteří pracují v sociálních firmách a někteří dokonce pracují na otevřeném trhu práce tak, jako se to podařilo naší klientce Zuzce.

Klienti, pro které práce není možná, ať už z důvodu věku nebo míry znevýhodnění rozhodně nejsou ztraceni. Mohou navštěvovat naše Centra denních služeb, ve kterých mají během dne na výběr z celé řady činností.

Zuzka se rozhodla pozvat Evu Brožovou, ředitelku Společnosti DUHA (do prosince 2022), dnes jednatelku sociální firmy Duhová prádelna, ale pro Zuzku za dlouhá léta strávená ve Společnosti DUHA blízkou osobu, do místa, kam ráda chodí – do nakladatelství Dokořán.

Ráda jsem se k této malé exkurzi přidala. Se Zuzkou jsme měly sraz u Anděla na Smíchově a Zuzka nás bezpečně dovedla na své pracoviště. Energie jí nechybí, její rychlé chůzi jsme skoro nestačily.

Bylo jasné, že Zuzka má svou práci ráda a za malou chvíli bylo během rozhovoru s jejími kolegy zjevné, že v nakladatelství Dokořán je oblíbená. Kolegové jí našli činnosti, které dobře zvládá a mají také dostatečné pochopení a trpělivost, pokud se Zuzka potřebuje v nových věcech zaškolit tak, aby se cítila jistě.

U dobré kávy ji chválí všichni pracovníci z nakladatelství. Paní Magadlena Rudolová nám popsala, jak spolupráce se Zuzkou funguje – „Zuzka chodí dvakrát týdně od 10 do 14 hodin. Pokud je práce více, třeba před Vánoci, Zuzka je ochotná zůstat déle, naopak, když je práce méně, může jít o chvilku dříve.“ A jaká je její hlavní náplň práce? „Když jsou poškozené přebaly knih, tak je Zuzka přebaluje, knihy kontroluje a když jsou knihy poškozené, tak je vyřazuje. Připravuje knihy do archivu, já Zuzce vytisknu knihy i s obrázky a Zuzka je pak vyhledá. Pracuje tu už 15 let a jsme s ní spokojení,“ doplňuje paní Rudolová.

Zuzce pomohla najít zaměstnání služba Podporované zaměstnávání Společnosti DUHA (pozn. v současné době již tato služba neexistuje). Vydavatelství právě hledalo někoho, kdo by pomohl s expedicí knih. Zuzka už předtím prošla několika zaměstnáními, ale tady vydržela nejdéle. Nedivíme se, atmosféra je tu výborná.

Zuzka nás provádí celým pracovištěm a sama popisuje, co dělá: „Knihy zabalím do fólie, pak do kartonu, nosím je na poštu, do Zásilkovny.“ Cestuje s nimi do různých knihkupectví po Praze, trasy se s pomocí kolegů z nakladatelství Dokořán naučila.

Zuzka své kolegy ráda obdarovává, nejraději výšivkami, které sama ráda tvoří.
Jak jsme se dozvěděly, jeden Zuzkou vyšitý ubrus obdržel i spisovatel Mariusz Szczygieł.

Zuzka je klientkou Společnosti DUHA již 30 let, od založení organizace. Využívala službu Chráněné bydlení, nyní využívá Podporu samostatného bydlení. Více se o jejím příběhu dočtete v publikaci Eldorádo 30 let putování ke svobodnému životu“.

I práce v nakladatelství jí otevírá cestu ke svobodnému životu.

Moc přejeme Zuzce, aby to vydrželo nejméně dalších 15 let.

 

Zůstaňte s námi! Představíme vám i příběhy dalších klientů Společnosti DUHA, kteří pracují v naší sociální firmě Duhová prádelna nebo v jiných firmách.

 

Margita Losová
manažerka rozvoje organizace a PR, péče o dárce

Úryvek z publikace „Eldorádo 30 let putování ke svobodnému životu“. Zuzky se ptala Eva Brožová.

Příjemné čtení přejeme…