Jak se žije v Podpoře samostatného bydlení vol 2

Z nudle rovnou do svého…aneb jak se osamostatňují klienti

 

Jitka je klientkou Společnosti DUHA už mnoho let a společně jsme zažili časy milé i náročné. V roce 2019 se Jitka přestěhovala se svým manželem do Domova pro seniory, protože právě její partner potřeboval větší zdravotní podporu. Přestože původní myšlenka byla taková, že manželé budou sdílet menší byt v rámci komplexu domova, díky nelehké situaci v době pandemie byli partneři rozestěhováni na různá oddělení.

Jitka bydlela v malém pokoji se sociálkou a vstupem na balkon, kterému říkala „nudle“. Přestože si Jitka našla v domově přátele a měla tam velký komfort, začala po čase vzpomínat na některé činnosti, jež mívala ráda, jako je vaření, praní, nebo procházky v centru Prahy. Přemýšleli jsme, jak by se dalo zařídit, aby Jitka bydlela opět samostatně, a zároveň nepřišla o kontakt se svým mužem.

Zvažovali jsme možnosti přidělování bytu. Nakonec se s velkou podporou opatrovnice podařilo objevit byt, který Jitku oslovil. Po několika schůzkách se s podporou asistentů služby Podpora samostatného bydlení a opatrovnice Jitka přestěhovala do pražské čtvrti, v níž vyrůstala a kterou zná jako své boty. Se svým manželem podnikají výlety, vzájemně se navštěvují nebo si chystají společný víkendový oběd. Jako služba je známe každého zvlášť i jako pár a snažíme se vytvářet takové podmínky, abychom podpořili jejich individualitu i budování partnerství.

A jak celou změnu popisuje Jíťa? To si můžete přečíst v následujícím rozhovoru!

Na co jste se nejvíc těšila?
Na všechno a na všechny, protože to tady znám. Na moje starý rodný bydlení.

Jak to vzal Váš manžel?
Vzal to sportovně, chlapsky!

Proč jste se chtěla stěhovat?
Ten důchoďák pro mě není. Že to, co jsem nemohla dělat tam, můžu dělat zase tady. Vařit, uklízet, chodit na nákupy a takový.

Co bylo potřeba udělat, než jste se přestěhovala?
Vybrat s opatrovnicí nábytek. V důchoďáku jsem se musela sbalit.

Jste spokojená? Stálo to za to?
Stálo!

A pokud chcete, můžete si připomenout krásný příběh Jitky a Iva i článku „Obnovení manželského slibu Jitky a Iva“.

Markéta Pelzová
vedoucí služby Podpora samostatného bydlení