Díky nadačnímu příspěvku Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové jsme mohli v roce 2024 zajistit kvalitní proškolení všech pracovníků v přímé péči v tématu poskytování první pomoci a krizové intervence. Mohli jsme mít i pravidelnou podporu formou týmových supervizí a odbornou podporu formou konzultací s gerontopsychiatrem. Vzdělávání a supervize byly rozloženy do celého roku.
Nepodceňujeme potřebnost přípravy našich pracovníků na krizové situace a chceme, aby všichni uměli poskytnout první pomoc
Lektor kurzu skvěle provedl pracovníky teoretickými základy zdravovědy a praktickými nácviky konkrétních úkonů první pomoci. Pracovníci si osvojili znalost organizace první pomoci, komunikace a kontaktu se zraněným, resuscitace, první pomoci při šokovém stavu, krvácení, úrazu či při specifických situacích (infarkt myokardu, hypoglykémie, epileptický či astmatický záchvat aj.). Pracovníci přínos kurzu pro svoji práci s lidmi s mentálním znevýhodněním i pro svůj osobní rozvoj hodnotili superlativy.
Pracovníci absolvovali Úvod do krizové intervence
Lektor seznámil pracovníky s problematikou krizové intervence v teoretické rovině: co je krize, její projevy a příčiny, jaké jsou fáze krize – uvědomění si ohrožení, fáze zmatku, předdefinování krize, psychická desorganizace a fáze náhradního řešení, typy krizí a jejich specifika. A zároveň lektor procvičil s pracovníky v praktické rovině způsoby provázení klienta jeho krizí. Pracovníci rozvinuli svoje dovednosti pro komunikaci s klientem v krizi, ujasnili si postupy pro zvládnutí krizových stavů (co ještě mohu s klientem zvládnou já a co už náleží odborníkům) a osvojili si také způsoby preventivních opatření a možné osvěty, aby mohli pomáhat klientům předcházet krizovým stavům. Kurz se u našich pracovníků setkal opět s úspěchem a všichni jej hodnotí jako velice prospěšný pro jejich přímou práci.
Důležitá role supervizí a nová spolupráce s gerontopsychiatrem
Využívali jsme pravidelné týmové supervize i případové týmové supervize zaměřené na zvládání náročných situací ve spolupráci s klientem. Supervize nám pomáhají zajistit kvalitu námi poskytovaných služeb, dobrý přístup pracovníků ke klientům a také udržet dobré duševní zdraví našich pracovníků.
V srpnu se nám podařilo navázat spolupráci s MUDr. Olgou Hromkovou, psychiatrem a gerontopsychiatrem, která našim pracovníkům poskytovala odborné konzultace dle aktuálních potřeb týmů. Pracovníci mohli s MUDr. Hromkovou konzultovat, zároveň je MUDr. Hromková edukovala o projevech konkrétních onemocnění či o předepsané medikaci a pomáhala pracovníkům nastavit vhodnou formu podpory s cílem udržet nebo zlepšit kvalitu života klienta. Podpora pečujících osob ze strany lékařů – psychiatrů je v současné psychiatrické péči velké šedé místo, na které opakovaně upozorňujeme. Pečující z řad rodin i profesionálních pracovníků v sociálních službách potřebují sdílet své obavy, zkušenosti a situace s klienty s odborníkem, ošetřující lékaři však nemají čas a kapacitu se jim věnovat. Jsme velmi vděční, že můžeme díky finanční podpoře VDV spolupracovat s MUDr. Hromkovou.
Díky podpoře Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové jsme pro pracovníky zajistily tři velmi kvalitní a přínosné vzdělávací akce, umožnili jsme pracovníkům sdílet situace z přímé práce s klienty a hledat jejich řešení s podporou profesionálních supervizorů nebo odborné konzultantky – lékařky z oboru psychiatrie. Velmi si podpory vážíme a děkujeme za ni.
Mgr. Petra Koláčková
manažerka kvality ve Společnosti DUHA
„Podpořeno z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové“