Novoročenky pomáhají DUZE už 12 let

Podívejte se se mnou na to, co pro nás v DUZE už roky projekt Novoročenky pomáhají znamená. Je to naše srdcovka. Spojuje klienty, dárce, arteterapeutky, asistenty i další pracovníky, kteří přidají ruce k dílu třeba při přípravě výstavy. Je to projekt, který spojuje a pomáhá. Je mi ctí a radostí být u projektu jako jeho zakladatelka a manažerka od jeho dětských krůčků až do dnešní podoby.

Projekt v kostce?
Pokud o Novoročenkách slyšíte poprvé, neváhejte a navštivte jeho webové stránky, tam je o něm opravdu všechno, včetně inspirativních referencí dlouholetých dárců. Ale v kostce je to takto.  Z obrazu, který namaluje dospělý člověk s mentálním znevýhodněním vytvoříme novoročenku, pomůže nám grafik a partnerská tiskárna. Vy si jen vyberete obraz, vzor novoročenky a dodáte text. A samozřejmě se rozhodnete, v jaké výši chcete DUHU podpořit, podle toho si vybíráte obraz v jednotlivých kategoriích. Každý dárce, který si vybere obraz má pak jedinečné PFko. Každý obraz si najde svého dárce, v každém obrazu je příběh a za každým obrazem je klient, jeho autor, který i takto může svojí DUZE pomáhat.

Obrazy pomáhají a propojují dárce s tématem co nejsamostatnějšího života dospělých lidí s mentálním znevýhodněním. Projekt nás i klienty baví už 12 let a oslovil už více než 100 dárců a více než 450 obrazů má své majitele.

Jak to začalo?
V Centru denních služeb naši klienti mají velice pestrý program, jehož nedílnou součástí jsou i kreativní činnosti. Jednou z nich bylo i malování s arteterapeutkou Veronikou Lejcarovou v CDS Galerie Duhovka. Veronika, a po ní další arteterapeutky, dokázaly klienty podpořit v jejich tvorbě a výtvarném vyjádření. Pod rukama klientů vznikaly krásné, zajímavé, ale především autentické obrazy. Malují, jak to cítí, malují, co se jim líbí. Často jsou to krajiny, místa, na která vzpomínají, zvířata, která mají rádi, květiny, příroda, někdy abstraktní obrazy, které dovolují popustit uzdu vaší fantazii. Ale většinou mají jejich autoři jasno v tom, jak se jejich obraz bude jmenovat.

Veronika Lejcarová, které byla na startu projektu spolu se mnou a tehdejší ředitelkou Evou Brožovou, viděla, jak některé klienty malování proměňuje:
„Pokaždé mě fascinuje, co vše se při malování odehrává. Někdy se někdo, kdo toho běžně moc nesdělí, plynule rozpovídá o svém obrázku. Jiný se celý rozzáří nad hotovým obrázkem, spokojený, že něco takového namaloval on! A další se zase třeba potřebuje zbavit napětí, stresu, odpočinout si, chce si popovídat o tom, co maluje a někdy i o tom, co ho trápí.“ 

Rozhodli jsme se, že obrazy budeme přetvářet v novoroční přání a posílat tak díky dárcům spolu s obrazem i poselství o existenci Společnosti DUHA a jejím poslání. Dnes už jsou to už tisíce rozeslaných PFek v tištěné nebo mailové podobě, které dárci poslali do světa. Šíří tak povědomí o světě dospělých lidí s mentálním znevýhodněním. A my jsme jim za to vděční.

Než jsme projekt zahájili naplno a pořídili pro něj webové stránky, proběhly dva pilotní, nulté ročníky, které nás přesvědčily, že projekt se dárcům líbí a dává jim smysl. U nultých ročníků byla i ambasadorka projektu Pavla Žákovská, která o svém vztahu k projektu říká: „Myslím, že je potřeba hodně sdílet a sdělovat si příběhy. A my i tou novoročenkou a obrazem můžeme malý příběh sdílet. A vy vlastně sdílíte i „příběhy“ klientů, upozorňujete na to, že jsou mezi námi dospělí lidé s mentálním znevýhodněním. Je to o jejich přijetí, o respektu k nim, o tom, že oni nás tím, jací jsou obohacují. I to je důvod, proč mám potřebu být součástí tohoto projektu.“ Pavla Žákovská je s projektem spojená už čtrnáct let a vy si můžete přečíst a jejím vztahu k dárcovství loňský rozhovor.

Neschováváme autory za obraz
Projektem za ty roky prošlo už mnoho našich klientů a některým malování přirostlo opravdu k srdci. Autorka, která je u projektu od začátku je například Kateřina Nedbalová, která vás letos zve z plakátu na výstavu. A v katalogu má nádherné obrazy. Katka je jednou z klientek, které by už bez malování nemohly být.
O všech autorech, kteří mají v katalogu obrazy, si můžete přečíst malé medailonky na webu projektu. Seznámit se s nimi můžete i prostřednictvím videa Jak klienti malují, vstupte k nám na návštěvu. Je to jedinečná příležitost, podívat se pod ruku našim malířům. Video má 10‘, ale naši autoři věnují každému obrazu mnoho hodin práce. Vychutnejte si jejich tvorbu spolu s relaxační hudbou, která video provází. Octnete se tak na chvilku na jejich cestě k novému obrazu.

 

A co klientům malování přináší?
Již mnoho výzkumů dokázalo, že samotné výtvarné aktivity působí velice terapeuticky.  Samotné malování je léčivé. Kreativitu ve svém životě potřebujeme. Tím, že jsme tvořiví v jedné oblasti, zvyšujeme naši tvořivost i v jiných oblastech. Malování pomáhá naši kreativitu probudit, rozvíjí ji. Rozvíjí i fantazii, vyjadřovací schopnosti, zručnost, jemnou motoriku, prostorové vnímání, podporuje sebevědomí, umožňuje psychické uvolnění, sebevyjádření, má vliv na kognitivní a emocionální složku osobnosti a mnohé další. Lidem, kteří mají potíže v komunikaci, ji malování usnadňuje. Mohou se dorozumět pomocí obrázků nebo se nad obrázkem lépe rozhovoří.  U lidí s mentálním znevýhodněním po delší docházce na malování dochází k nárůstu kreativity, slovní zásoby, fantazie a sociálního cítění.

A co přináší dárcům?
Kromě každoročního rituálu vybírání obrazu pro novoročenku v katalogu, jedinečného PFka i přátelství s DUHOU, je to určitě zasloužený pocit, že se všichni svým darem podílejí na misi DUHY, a to je být dospělým lidem s mentálním znevýhodněním partnerem na jejich životní cestě. A to se děje skrze služby Chráněné bydlení, Podpora samostatného bydlení a Centrum denních služeb Společnosti DUHA.

Krásně o smyslu pohovořil i patron projektu vizuální umělec a hudebník Milan Cais:
„Vizuální tvorba je o uvnitřnění. Je to pro mě zvláštní a svým způsobem i posvátný moment, kdy se cítím radostně. Jsou i okamžiky, kdy vnímám až terapeutický efekt. Čas jakoby plyne jinak. Společnost DUHA se pokouší, mimo jiné i díky vizuální tvorbě svých klientů, propojit pomyslným velkým duhovým obloukem vnější a vnitřní světy, a to je mi sympatické.“

V současné době s klienty maluje arteterapeutka Jana Hronová, která k zapojení do projektu říká:
„Výtvarná práce lidí s mentálním znevýhodněním mi přináší velkou inspiraci. Při práci s lidmi s mentálním znevýhodněním jsem v sobě objevila rozhodně větší pokoru k životu, než jakou jsem měla doposud. Možnost vést hodiny arteterapie a sledovat výtvarné tvoření klientů posunulo samozřejmě i moji vlastní tvorbu. Výtvarná imaginace dospělých lidí s mentálním znevýhodněním a lehkost bytí je to, co mě posunuje dále, a když doma vezmu štětec do ruky, zapnu si k tomu hudbu, přenesu se zpět do mých hodin s klienty Společnosti DUHA.“ Více o Janě.

A proč projekt baví už tolik let mě a dává mi smysl?
U projektu jsem od jeho začátku, jako jeho zakladatelka. Stále je pro mě v projektu mnoho krásného. To, že dává prostor klientům Společnosti DUHA se kreativně vyjádřit, zažít klidné a pěkné chvíle při malování. To, že klienti – malíři obrazů mohou svými díly pomáhat rozvoji Společnosti DUHA a pocítit tak s DUHOU ještě větší sounáležitost. DUHA pak pro ně, ale i další dospělé lidi s mentálním znevýhodněním může hledat další cesty, jak zkvalitnit sociální služby a být jim tak nadále podporou v jejich samostatném životě.

Pokud se i vy chcete projít po duhovém mostu a připojit se tak pomyslně ke Společnosti DUHA a její misi, zapojte se do projektu – detailní postup od získání obrazu k novoročence najdete na webu. A samozřejmé je, že jako manažerka projektu vás ráda celým procesem provedu. Na úspěch projektu si pak připijeme na vernisáži a výstavě v říjnu 2024.

Budu ráda, když poznám i vás, zařadíte se mezi naše dlouholeté dárce. Já vám budu nápomocná s tvorbou vaší novoročenky, která pomáhá. Má to smysl. Děkuji vám!

Kde se můžeme potkat?
Zveme Vás na výstavu, která se letos koná v Novoměstské radnici, Praha 2, Karlovo nám. 1/23, Termín: 23.10-28.10.2024

Nalaďte se na atmosféru ve videu z loňské výstavy a vernisáže už dnes. Krátké video Vás uvede do atmosféry vernisáže a výstavy na Novoměstské radnici v Praze, kdy předáváme obrazy a novoročenky z nich vytvořené prvním dárcům a děkujeme našim malířům, dospělým lidem s mentálním znevýhodněním.

 

Margita Losová
manažerka pro rozvoj organizace a PR, péče o dárce
manažerka projektu Novoročenky pomáhají